Bugun...


Suna Göl

facebook-paylas
GÖK MAVİ YER SARI
Tarih: 31-08-2019 21:04:00 Güncelleme: 31-08-2019 21:06:00


Ülkemizin, Trakya bölgesinde ayçiçek çekirdeği 150 yıldır. Üretilmektedir. Bu mevsimde gökyüzünün maviliği kadar yeryüzüde sarıya hakim oluyor. Trakya bölgemiz Türkiyenin bir arajmanı gibidir. Doğal güzelliğine hakim…
Binlerce dönüm arazimiz  ayçiçek çekirdeği dalıyla güzel görünüme görünmekte. Yöremizde yaşayan binlerce insanımız geçimini bu sektörde sağlıyor. Trakya insanı çok çalışkandır. Ayçiçek çekirdeği Yöremize doğal güzellik sağlamakta işte ayçiçek çekirdeğinin öyküsü.
AYÇİÇEĞİNİN  TAHRİÇESİ  ve  ORJİNİ
İlk kaynaklar ayçiçeği bitkisinin köklerinin PERU olduğunu göstermektedir.Bununla birlikte yakın zamanda yapılan araştırmalar ayçiçeğinin muhtemelen Meksikanın kuzeyinden ve kuzeybatı Amerikadan gelmiş olabileceğini göstermektedir.Ayçiçeğinin avrupaya nasıl getirildiği konusundaki görüş ve fikirler farklıdır.Bazı otoriteler İspanyolların bazı otoritelerde İngiliz ve Fransızların geriye dönüşlerinde getirdikleri bitkilerin tohumları olduğunu kabul eder.

 

Kuzey Amerikanın keşfinden önce ayçiçeği bitkisinin ürünleri doğal bir yiyecek gibi kullanılıyordu.Birçok yerlinin ifadelerine göre bitkinin besin değeri biliniyordu ama danelerinden nasıl yağ çıkarabileceklerini bilmiyorlardı.Otoritelerden öğrenildiğine göre bir grup yerlinin  ayçiçeğinin tabla ve köklerinin tıbbi amaçlarla kullandığını danelerinden nasıl yağ çıkarıldığını bildikleri halde onu besin maddesi olarak değilde saçlarını ve derilerini yağlamada kullandıklarını  belirtmişlerdir.

Kaynaklar ayçiçeğinin 250 yıl öncesine kadar Avrupada süsbitkisi olarak ekildiğini göstermektedir.Ayçiçeği yağı 1716 yılından önce endüsttiriel amaçlar için hammadde kaynağı olarak boya sanayii ve tabaklamada kullanılmıştır.Patentide İngiliz BUMYAN’a aittir.Gerçekte ayçiçeği bitkisi ancak 16. Yüzyıl ortalarında avrupa içlerine tanıtılabilmiştir.Diğer taraftan Rusyada bir tarım ürünü olarak ekilebilmesi için ikibuçuk yüzyıl geçmesi gerekmiştir.Bunu müteakip ayçiçeği tarımı Güney Doğu Avrupaya değin hızla yayılmış 20. Yüzyılın ilk on yılına kadarda ekiliş alanı olarak 1.000.000 hektar olarak tarım altına alınmıştır.

SUNA GÖLBu yazı 1401 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YUKARI