Bugun...KADİR ÇOLAK İLE HAYATA VE SANATA DAİR

Çocuk yaşlarda bir duygusallıkla birilerine yardım etmek amaçlı başladıgı tiyatro oyunculuğunda 40 yılı aşan sanat hayatı ve özel yaşamı ile ilgili NEWSTANBUL magazinin tüm sorularını cevaplayan kadir ÇOLAK sanattaki aymazlık beni yormaya başladı dedi

facebook-paylas
Güncelleme: 08-06-2020 12:13:45 Tarih: 08-06-2020 10:17

KADİR ÇOLAK İLE HAYATA VE SANATA DAİR

Henüz çocuk yaşlardeyken 1981 yılında kurdugu tiyatro ekibi ile sahnelere  adım atan Kadir ÇOLAK'ın baba ocagında gönülbahçem dediği bahçesine  konuk olduk.40 yılı aşan sanat hayatında iyi ve kötü herşeyi mutluluğuda yaşadım mutsuzluğuda,ancak son zamanlardaki sanat adına yapılan aymazlık beni hem yormaya hemde üzmeye başladı.Herşeye ragmen sanat adına yapacagım daha çok işler var

NEWSTANBUL. Çocuk yaşlarda başladım tiyatroya diyorsunuz kaç yaşındaydınız amaç neydi.?

KADİR ÇOLAK: Aslında çok fazla çocuktum.ilkokul 1.sınıfa gidiyordum okulda  sınıf geceleri hazırlanıyordu,bizim sınıfta küçük Asker küçük Ayse oyununu hazırlıyordu,küçük Asker rolü verilen arkadaşım defalarca tekrarlanmasına ragmen yapamıyordu.dayanamadım atıldım ögretmenim ben oynayabilirmiyim dedim izlerken ezberlemiştim iyice Gel oyna bakalım dedi öğretmenim. Nasıl oynadıysam artık gittiler müdürü, müdür yardımcısını çagırdılar  birde onlar izlediler. bende iş varmış öyle dediler.küçük Ayşe küçük Asker oyunundan sonra  ne olacaksın diye soranlara Tiyatrocu olacağım dedim hep.Okulda  bir kaç oyunda daha oynadım ne zaman  okul müsameresi hazırlansa  vazgeçilmeyen başrol oyuncusu olmuştum.1981 Yılıydı ortaokula geçmiştim okul tiyatro kolu başkanı yaptılar beni.bir iki müsamerede oynadıktan sonra okul yönetiminine bir öneride bulundum.Çıktım makama hocam dedim ben okul tiyatro kolu başkanı olarak müsamere devrini kapatıyorum,çagdaş ve modern tiyatro anlayışı getiriyor  oyunları ücretli yapıp halka açıyorum.okula gelir olur dedim. olumlu karşıladılar okul aile birliği tiyatrosunu kurdum.1981-2020 halen sahnelerdeyim..

NEWSTANBUL. Yıllarınızı hayır işlerine adadınız,neler yaptınız mesela ?

KADİR ÇOLAK :Okul aile birliği tiyatrosunu kurduğumda şartım vardı,kazanılan para ile önce üstü başı olmayan ayakkabısı olmayan öğrencilere yardım yapılacak artan para ile okulun ihtiyaçları giderilecekti.kabul gördü ve üç yıl bu böyle devam etti ben okuldan mezun olana kadar.insanları mutlu görmek benide mutlu ediyordu ben bu işe devam etme kararı aldım. liseye ara vererek İstanbul'a gittim Tiyatronun duayeni ENİS FOSFOROĞLU'dan tiyatoya dair herşeyi ögrendim meğerse bilmediğm ne çok şey varmış.Adana'ya Profosyonel tiyatrocu olarak döndüm.bazı özel tiyatrolarda yazar yönetmen ve oyuncu olarak çalıştım,ancak benim hayalim bu oyunculuk değildi.tiyatroyu bıraktım Askere gittim.askerlik dönüşü kendi tiyatromu kurdum.Bu tiyatronun amacı tamanem hayır amaçlıydı.sponsorlar buluyordum gıda maddeleri temizlik maddeleri.giyisi ler alıyor bir araba dolusu ürünü tiyatro salonuna sahneye dolduruyordum ve  bir tl bilet alarak tiyatro izlemeye gelen herkes ama herkes en az on tl lik hediye ile tiyatrodan çıkıyordu.Toplanan paraya gelince  sigortası olmayan hastaya ilaç,okula gidemeyen ögrenciye harçlık.kış aylarında imkanı olmayana kömür filan olarak değerlendiriliyordu.mutlu oluyordum.liseyi dışardan bitirdim.okullarda tiyatro ve  drama dersleri vermeye başladım.Konya Selçuk üniversitesi sürekli eğitim bölümünden drama ve tiyatro egitmeni belgesi alarak gençlere kurslar vermeye başladım.Gönüldostları sanat ekibini kurdum,bu ekibin amacı sosyal sorumluluk projeleri üretme ve uygulama ekibiydi.çok gönüllü oyuncu geldi geçti kadrodan ancak kuruldugu günden bu güne  değişmeyen iki oyuncusu Şair yazar sözyazarı Filiz ÇELİK emekli öğretmen maknine mühendisi şair yazar Selahattin ÖLMEZ oldu.Amacımız belliydi Huzurevleri kanser hastaları engelliler şehit yakınları gaziler ceza evleri moral ve motivasyon programları idi.insanları mutlu ettikçe bizlerde başımızı yastıga koyduğumuzda gülümseyerek uyuyorduk  insanlığa hizmet hakka ve halka hizmetti.ibadetti bizim için 

NEWSTANBUL: Bu proğramları yaparken arkanızda herhangi bir siyasi güç varmıydı ?

KADİR ÇOLAK: Hiç bir siyasi oluşuma yakın olmadık, kadromuz genişti,ve vatan haini olmayan her görüşün temsilcisi vardı aramızda hiç bir zaman için kendi aramızda siyaset konuşmadık,insanlıga nasıl hizmet ederiz derdindeydik.ancak benim özel olarak siyasi görüşümü sorarasanız ben aile gelenegi olarak sağ gelenekten gelen biriyim.

NEWSTANBUL:Siz hayır amaçlı yaptınız sanatı ticari bir geliriniz olmadı geçiminizi nasıl saglıyordunuz.?

KADİR ÇOLAK: Aile olarak esnaf  gelenegimiz vardı.sonra kendi adıma ticarethane açtım gelirim oradandı daha sonra işler bayagı bozuldu çok çeşitli işler yaptım.fabrika işçiliği.bekçilik bile yaptım.düzenli bir maaşım oldu hep.işten kalan zamanlardada  gönül proğramlarımı yapmaya devam ediyordum.

NEWSTANBUL: Bir kamuda güzel giden bir kariyeriniz vardı ancak daha sonra sorunlar yaşandı emekliliğe ayrıldınız.?

KADİR ÇOLAK: Önemli olan nedir biliyormusunuz insanda vicdandır.vicdanı olmayan insanlardan her türlü kötülüğü bekleyebilirsiniz.nitekim öyle oldu.Benim çalıştığım kurum yarı özel yarı tüzeldi.başkanlık sistemiydi.devlet tarafından bu sistem feshedilerek kayyum atandı.Yeni kayyum Dörtay boyunca  işçilerle ilgilenmekten başka işlerle ilgilenmedi Neymiş efendim  küçülmeye gidecekmiş. bayram arifelerinde işlerine son verilen işçiler. çocukları okuyan işçilerin işlerine son verilmeler. sözleşmesi dolmadan işlerine son verilen işçilerin gözyaşlarına şahit oldum.bu gözyaşrını gördükçe sıranın bana da gelecegini biliyordum.ancak ben kolay kolay eyvallah demiyecektim.çıkarılacagım günü bekleyip harekete geçecektim.bilgileri ve belgeleri toplamaya başladım.Birgün kovulurcasına bir mesaj geldi iş haddinize son verilmiştir yarın işyerine gelmemeniz diye.zaten bekliyordum gülümsedim.topladıgım bilgi ve belgelerin ne derece dogru oldugunu ögrenmek için üst makama çıktım. benim topladığım bilgi ve belgelerin yetersiz oldugu daha çok bilgi ve belge oldugu ve bana yardımcı olacaklarını söylediler.tüm haklarımı bana   bir bir  anlattılar. o bilgilerle  bir üst makama daha çıktım.haklarımızın çok fazla oldugunu.kolay kolay bu şekilde işinize son verildi güle güle deme şansları olmadıgın belgeledim.birisi  emekli hakim avukat ,bir digeri avukat birde mahkeme bilirkişisi ile dosyaları görüştüm.hiçbir ücret talep etmeden benim dosyalarımı hazırladılar.Bu işten çok fazla koku çıkacagı için önce anlaşmaya gidilmeyi önerdiler.ancak emekli oldugum işyeri anlaşmaya yanaşmadı hatta beni düşmanları gibi görmeye başlayarak.nizamiyeye  beni içeriye almamaları için emir vermişler.sosyal medyalardan çıkarılmam istenmiş.caddede  görseler selam bile vermeyin demişler.eski mesai arkadaşlarım ekmek davası korkusu ile bazıları bunu yapmışlar.Oysa ki makam sahiplerinin bilmediği birşey var. benim davam kişsel degildir ben kurum ile hak savaşındayım.Sanırım güçlerini siyasi iktidardan alarak bize birşey olmaz diyerek önemsemediler.Makamlar geçicidir.Mahkeme süreci covid-19 salgını olduğundan henüz mahkemeye vermedik.avukatlar fırsatı degerlendirecekler. ve ayrıca hak  belgelerini  CİMER e gönderecegiz sonuş ne olursa olsun lehime veya aleyhime herşeyin hayırlısı olsun.

NEWSTANBUL:Bir tv filmi çekmiştin bazı otariteler tarafından başarılı bulunurken bazı otariteler tarafından eleştirildi.?

KADİR ÇOLAK. Benim ilk yönetmenlik deneyimimdi.ancak oyuncular çok amatör ve ilk defa set ilk defa kamera görüyorlardı benimde tecrübesizliğim ile birleşti.buna ragmen iyi iş çıkardık.bazı yerel tv lerde Türki Cumhuriyetler'de ve  bir askeri birlikte   gösterime girdi. ama bana soracak olursanız başarılımı başarısızmi diye ben başarılı bulmuyorum  oynamak başkaymış yönetmek zor zanaatmış. bundan sonra bir film yönetirsem eski hatalarımı mutlaka göz önünde bulunduracagım.

NEWSTANBUL:Tiyatrocu olmaya karar verdiğinde ailenle sorun yaşadığınız bir çok defa dile getirdiniz.şu an  nasıldır bağlarınız.?

KADİR ÇOLAK: Ailem karşıydı sanatçı olmamı  hiç onaylamıyorlardı hatta evlatlıktan red edilecegimi bile dile getirmişlerdi.herşeye rağmen vazgeçmedim zorlu  ve üzücü süreçlerden geçtim.acak zamanla kabul ettirdim sanırım şu an  sanatçı olarak yoluma devam ediyorum ve tüm aile fertlerimle  aram gayet iyi.bir elin  beş parmagıyız biz beş kardeşiz birisi kırıldıgında magdur oluruz.

NEWSTANBUL:Memleketinizde bir film çekmek için gittiniz ancak film çekilmedi sorunlar yaşandı diye duyduk o konuda  bilgi alabilirmiyiz:?

KADİR ÇOLAK. Benim tek hayalimdi kendi memleketimde, kendi memleketime özgü bir sinema filmi çekmek.alt yapı hazırlandı resmi ve özel tüm görüşmeler tamamalandı.sırada çekim vardı.ancak iyi niyetli davaranarak  bir çok kişiye söz hakkı verdik tam yedi söz sahibi kişi vardı filmde her kafadan bir ses çıktı koordinesiz olarak herkes kendi başına kararlar aldı.sıkıntılar yaşanmaya başladı bu benim işime pek gelmedi ancak Filmimizin yönetmeni olaya el koyarak bu sorunları ortadan kaldırma çabası içinde.eger kısmet olursa kış aylarında filmi çekme  düşüncesindeyiz.çekemezsekde bir başka bahara kalacak ama   vazgeçmeyecegim

NEWSTANBUL:Çocuklarınız?

KADİR ÇOLAK: Belkide hayatımda yaptım en iyi şeylerden birisi oydu oglumun ve kızımın babası olmak.onlar için gecemi gündüzüme kattım tırnaklarımla kazıyarak onlara istikbal saglamaya çalıştım,.zaten hak ve adalet kavgalarım  yavrularım yüzündendi.hiç kimsenin onların istikbali ile oynamasına izin vermeyeck adeta aslan olacaktım.Oğlum bir baknada görevli şu an 25 yaşında kızım 18 yaşında  üniversiteye hazırlanıyor hayali hukukçu olabilmek Allah haklarında herşeyin hayırlısını versin.

NEWSTANBUL:Yeni projeleriniz varmıdır ?

KADİR ÇOLAK: Toplumsal bir yaraya parmak basan.''amansız hastalıklar insanın kötü kaderi değildir'' İnsanlıga adanmış bir hayat  hikayesi ile ''SON BAKIŞ'' adlı bir projenin alt yapısını hazırlıyoruz kültür bakanlıgına sunum yapacagız ancak acelemiz yok ince eleyip sık dokuyacagız.

NEWSTANBUL: Son olarak sanatçı adaylarına önerileriniz nedir.?

KADİR ÇOLAK : sanatı  para kazanacak bir şey olarak görmesinler.sanatı sanat olduğu için yapsınlar,sanat artı para düşüncesi içinde olsunlar,sanatlarını icra etsinler paralarını kazansınlar.ama para artı sanat niyeti ile çıkarlarsa yola, sanata ihanet ederler. bu vesile ile ben tüm insanlıga  ve sanat camiasına sevgilerimi gönderiyorum.

 

NEWSTANBULMEDİA / İSTANBUL

 

 
Bu haber 805 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MAGAZİN Haberleri

YUKARI YUKARI