Bugun...Balkan Göçmenlerinin Kültürünü Yaşatma Araştırma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Ahmet Serkan Ulaş Başarısıyla Hayran Bıraktı


facebook-paylas
Tarih: 16-12-2020 01:15

Balkan Göçmenlerinin Kültürünü Yaşatma Araştırma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Ahmet Serkan Ulaş Başarısıyla Hayran Bıraktı

Balkan Göçmenlerinin Kültürünü Yaşatma Araştırma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Ahmet Serkan Ulaş  resmi olarak faaliyete geçtiklerini  ve dernek yönetimi olarak Atalarımızın bu ülkeye getirdiği ve bu günlerde unutulmaya yüz tutmuş gelenek, örf, adet yemek ve müzik tarzı gibi kültürel etkinliklerimizi unutturmamak ve kültürümuzu yaşatmak adına dernegimizi 10 eylülde kurmuş bulunmaktayız.dedi  Türkiye ye balkanlardan göç olarak gelen nüfus sayisi 18 milyona yakındır. Bu göçmenlerimizin tarihlerine sahip çıkmak, etnik kökenlerini arastirip bu kültürü yaşatmak çeşitli etkinlikler yapmak için Geleceğimize ışık tutmak biz Sivil Toplum Kuruluşlarının en başta gelen görevleri arasındadır.

Bundan sonra hep birlikte zaman zaman tiyatro,müzikal çalışmalar, halk dansları gibi sanatsal faaliyetlerimizde bulunacağız. Zaman zamanda geziler, anmalarda buluşacağız"Misyonumuz çerçevesinde BAL-KÜLTÜR Balkanlardan anavatana göç etmiş ve Balkanlardayaşamaya devam eden Türklerin ve Müslüman toplulukların birlik, beraberlik içinde yaşam standartlarının yükselmesi için çalışmaya, onların ekonomik, sosyal ve kültürel alanlardakarşılaştıkları sorunlara çözümler üretmeye, Balkanlarda ata mirasına sahip çıkarak gelenek ve göreneklerin sürdürülmesi için faaliyet göstermeye devam edecektir. yeni Yönetim Kurulu kadromuz ile beraber Derneğimizin Balkanlarla bağlarını kuvvetlendireceğiz. Türkiye içerisinde kamu kurumları ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği alanlarını tespit edip ortak çalışmaları arttıracağız. Gençlerin ve kadınların BAL-KÜLTÜR ’ de faaliyet alanlarını genişleteceğiz, etkin rol almaları için çalışacağız. Yeni projelerle BAL- KÜLTÜR İzmir merkezli Turkiye’deki Balkanlara yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer alacaktır BAL-KÜLTÜR Derneği 10 Eylül de kurulmasına rağmen kisa sürede yaklaşık 650  üyelik yaparak  uyelik çalışmalarına devam etmektedir.

Genel Başkan Ahmet Serkan Ulaş sözlerine şöyle devam etti: 

Bizler bundan 100 yılı aşkın süre önce Anadolu topraklarını vatan bilmiş, kültür ve yaşayış tarzını Türkiye topraklarına getirmiş hatta bu güzel Anadolu topraklarında ölmeyi benimsemiş göçmen evlatlarıyız. Balkanlar 100 yıl önce büyük acılar çekti yokluk, sefalet, kan gördü ve vatanlarını terk etmek zorunda kaldılar. Vatanlarını terk ettirilmek zorunda bırakıldılar. BAL-KÜLTÜR üyelerinin hepsi,aramızdaki en büyük göçmenin Mustafa Kemal ATATÜRK olduğunun bilincindeler. Hepimiz biliyoruz ki, büyük, ulu Balkan göçmeni, bugün içinde yaşadığımız en büyük eseri Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Vatansız kalmanın ne olduğunu bilen bizler, bir göçmen olarak Ulu Önder ATATÜRK’ÜN Anadolu’ya gelerek Milli Mücadele’yi başlattığını ve düşmanın dört bir tarafını sardığı Türk yurdu Anadolu’ya sahip çıktığını, Türklüğün vatanı ve Balkan Türklüğünün umudu olan anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş olduğunu biliyoruz, O’nu kalbimizde yaşatıyoruz.
Bu haber 1134 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YUKARI YUKARI