Bugun...Almanya'da PKK soruşturmaları yoğunlaştı

Almanya'da terör örgütü PKK destekçilerine yönelik soruşturmaların yoğunlaştırıldığı bildirildi. Almanya'da yaklaşık 14 bin PKK sempatizanı olduğu tahmin ediliyor.

facebook-paylas
Güncelleme: 17-01-2018 13:21:02 Tarih: 17-01-2018 13:16

Almanya'da PKK soruşturmaları yoğunlaştı

Avrupa Birliği'nin terör örgütleri listesinde yer alan PKK ile bağlantılı 2013 yılında 15 soruşturma açılmışken, bu sayının geçen yıl 130'a ulaştığı bildirildi. Almanya Federal Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamaya göre, PKK'ya üye oldukları ya da örgütü destekledikleri şüphesiyle 2014 ve 2015 yıllarında 20'nin üzerinde kişi hakkında soruşturma açıldı. Savcılık bu sayının 2016 yılında 40'ı aştığına dikkat çekti. Haklarında dava açılanlardan kaçının mahkum edildiğine dair ise açıklama yapılmadı.

Almanya'da 1993 yılında yasaklanan PKK'nın Almanya'daki üye ve destekçileri cezai takibata tabi tutuluyor.

Türkiye ise uzun süredir PKK yandaşlarına karşı harekete geçmediği gerekçesiyle Almanya'yı eleştiriyordu.

Yeni bir PKK davası başlıyor

Öte yandan PKK'nın Oldenburg kentinin bölge sorumlusu olduğu suçlamasıyla 43 yaşındaki bir kişinin bugün Celle'deki Eyalet Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına başlanıyor. Sanık Irak'ın kuzeyine seyahatler düzenlemek ve örgüte eleman toplanmasına yardımcı olmakla suçlanıyor. Sanık hakkında "terörist bir örgütü desteklemek" suçlamasıyla 10 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

PKK'nın Almanya'daki siyasi kolu olarak nitelendirilen Almanya Demokratik Kürk Toplum Merkezi (NAV-DEM), örgüt bağlantısı olanlara dava açılmasını eleştiriyor ve "Kürt direnişinin suç gibi gösterildiğini" savunuyor.

14 bin PKK sempatizanı var

Almanya'nın iç istihbarat teşkilatı Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın faaliyetlerini izlediği PKK'nın militanları ve silah için her yıl Almanya'da milyonlarca euro bağış topladığı belirtiliyor.  Almanya çapında 14 bin civarında PKK yandaşı olduğu tahmin ediliyor.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

 
Kaynak: www.milliyet.com

Bu haber 1281 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DÜNYA Haberleri

YUKARI YUKARI